SHURE 515BSLG24F Instruction Manual
The manual is available only in language(s): English
Link to manual will be sent on Your email address after You place order.
This product was added to our catalog on Wednesday 21 November, 2007.
  Reviews
  Write Review
  Buy & Download
Product Reviews
There are currently no reviews for this product.
Other reviews
oleg volkozub - 09/25/2008 5 of 5 Stars!
Very nice clear manual with specifications, thanks!
HIROSHI EMOTO - 11/29/2007 5 of 5 Stars!
Very fast service and a good documents. Thank you.
Dutra Lacerda - 02/17/2008 5 of 5 Stars!
Gary Fisher - 07/25/2006 5 of 5 Stars!
Steve Fink - 07/24/2006 5 of 5 Stars!
Customers who bought this product also purchased
SHURE BETA58A User Guide
SHURE BETA58A User Guide
SHURE BETA87A User Guide
SHURE BETA87A User Guide
SHURE BETA57A User Guide
SHURE BETA57A User Guide
SHURE LXWIRELESSSYSTEM User Guide
SHURE BETA98S User Guide
SHURE BETA98S User Guide
SHURE KSM32 User Guide
SHURE KSM32 User Guide
Click to see text excerpt from the manual
POLARITYWIRING CONNECTIONS (FIGURE 4)
Positive pressure on diaphragm produces posi-
tive voltage on the RED lead with respect to the
WHITE
BLACK lead
CODED WIREGREEN
SWITCHBLUE
CARTRIDGE
Built-in, double-pole double-throw slide switch.
+GREENSHIELD
Lockplate to lock switch ONBLACK4
1
?GREENRED
SHOCK MOUNT23
XLR Connector
Internal rubber vibration isolatorSWITCH SHOWN IN OFF POSITION
CABLEINTERNAL CONNECTIONS
FIGURE 4
1.2 m (4 ft) extending from mounting flange, four
conductors (two shielded), plastic jacketed and 4MOUNTING
pin female XLR connector.To mount the microphone on a flat surface, drill a 19mm (.75 in.)
diameter hole for clearance of the XLR connector. Place the
CASEmounting flange over the hole and attach it to the surface using #8
screws (not included).
Black finish die casting with black enamel diecast
grille and stainless steel screen
FURNISHED ACCESSORIES
1.27 mm (.050 mm) Hex Wrench......................... 80A67
DIMENSIONS (FIGURE 3)
REPLACEMENT PARTS
Cartridge ................................................................ R180
16.5 cm.85Grille Assembly..................................................RK334G
2.2 cm
Cable Assembly, 2.1 m (7 ft).............................90B4640
1.5Gooseneck, 609 mm (24 in.).................................. G24B
3.8 cm
Gooseneck, 686 mm (27 in.).................................. G27B
4.0 FT Black Mounting Flange. ..........................................A12B
1.2 m
OPTIONAL ACCESSORIES
Black Heavy-Duty Mounting Flange.................. A13HDB
Windscreen .......................................................... A1WS
For additional service or parts information, please contact
Shure's Service department at 1-800-516-2525. Outside the Unit-
ed States, please contact your authorized Shure Service Center.
OVERALL DIMENSIONS
FIGURE 3
NET WEIGHT
515BSLG24F: 1008 grams (35.5 oz)
515BSLG27F: 1095 grams (38.5 oz)
CERTIFICATION
Conforms to European Union directives, eligible
to bear CE marking; meets European Union EMC
Immunity Requirements (EN 50082-1, 1992).
SHURE Incorporated Web Address: http://www.shure.com
5800 W. Touhy Avenue, Niles, IL 60714-4608, U.S.A.