SHURE 515SBG-18XF Instruction Manual
The manual is available only in language(s): English
Link to manual will be sent on Your email address after You place order.
This product was added to our catalog on Wednesday 21 November, 2007.
  Reviews
  Write Review
  Buy & Download
Product Reviews
There are currently no reviews for this product.
Other reviews
Roger Mason - 07/28/2006 5 of 5 Stars!
Jason Gaunt - 01/26/2008 4 of 5 Stars!
John Craig - 07/31/2006 5 of 5 Stars!
Very nice site and the manual is great. A life-saver. Thank you so much!
Henry Seiden - 02/26/2009 5 of 5 Stars!
Anny ROY - 04/06/2007 5 of 5 Stars!
Super fast service and document of excellent quality. Thanks
Customers who bought this product also purchased
SHURE BETA98S User Guide
SHURE BETA98S User Guide
SHURE 1200 Service Manual
SHURE 1200 Service Manual
SHURE BETA57A User Guide
SHURE BETA57A User Guide
SHURE 200M PROLOGUE Owner's Manual
SHURE BETA87A User Guide
SHURE BETA87A User Guide
SHURE 1200 Owner's Manual
SHURE 1200 Owner's Manual
Click to see text excerpt from the manual
SwitchThe GREEN and WHITE cable leads are used to control an exter-
Shock Mountwiring diagram in Figure 4.
Internal rubber vibration isolator
CableWIRE FUNCTIONXLR1/4 IN.
COLORCONNECTORPHONE
Highly durable cable with effective hum shielding, four conduc-INPUT TYPEPLUG
tors (two shielded), plastic jacketed
REDAUDIOPIN 2TIP
Model 515SBGX: 1.8 m (70 in.)
Models 515SBG-18X and 515SBG-18XF: 1.3 m (51 in.) from
UNBALANCEDBLACKAUDIO GROUNDPIN 3SLEEVE
gooseneck
SHIELDCHASSIS GROUNDPIN 1SLEEVE
Case
Silver finish die casting with black enamel diecast grille andREDAUDIO +PIN 2TIP
stainless steel screen
BALANCEDBLACKAUDIO -PIN 3RING
Dimensions
See Figure 3 SHIELDCHASSIS GROUNDPIN 1SLEEVE
6.5 in.
16.5 cmDIRECTION TOACTUATE
SWITCH
CASE GROUND
51 in.
120 cm
0.85 in.
1.5 in.2cm
3.75 cm
RED DOTGREEN
OVERALL DIMENSIONSWHITE
FIGURE 3BLUE
CertificationBLACK
Conforms to European Union directives, eligible to bear CEREDCARTRIDGE
marking; meets European Union EMC Immunity Requirements
SHIELD
(EN 55103).
Net WeightINTERNAL CONNECTIONS
515SBGX ......................................................380 g (13.5 oz)FIGURE 4
515SBG-18XF...............................................787 g (27.8 oz)
Mount the 515SBG-18X or 515SBG-18XF as follows:
FURNISHED ACCESSORIES1. Thread the supplied hexnut all the way down on the mounting
1.27 mm (.050 in.) Hex Wrench ................................. 80A67flange.
45.75 cm (18 in.)Gooseneck 2. Thread the gooseneck tightly on the flange.
Flange (515SBG-18XF only).......................................... A12
MOUNTING THE 515SBX ONTO A GOOSENECK
REPLACEMENT PARTSMount the 515SBGX onto a gooseneck or fixed pipe with a 5/8 in-
Flange (515SBG-18X)............................................... A13HD
into the end of the microphone.
Flange (515SBG-18XF).................................................. A12
4. Slip the cable into the gooseneck or pipe and thread the
Windscreen ...............................................................A85WS
microphone firmly to the mount.
CONNECTIONSFor additional service or parts information, please contact Shure's
microphone inputs rated at 75 to 300 ohms. Using balanced-line please contact your authorized Shure Service Center.
low-impedance cables permits very long cable lengths without af-
fecting response or level. The RED and BLACK cable leads are the
microphone conductors for balanced-line connections; the shield is
connected to the amplifier ground.
For unbalanced operation, connect the BLACK lead to the shield,
and use the RED lead as the microphone conductor.SHURE Incorporated http://www.shure.com
United States, Canada, Latin America, Caribbean:
5800 W. Touhy Avenue, Niles, IL 60714-4608, U.S.A.