BEKO 28CZ10RX Repair Manual
The manual is available only in language(s): English
Link to manual will be sent on Your email address after You place order.
This product was added to our catalog on Tuesday 15 April, 2008.
  Reviews
  Write Review
  Buy & Download
Product Reviews
There are currently no reviews for this product.
Other reviews
Jason Gaunt - 01/26/2008 4 of 5 Stars!
Adam Solitro - 12/24/2007 5 of 5 Stars!
A BIG Thank you!!!! Merry Christmas and Happy New YEAR!!!
Glen Meyer - 10/26/2008 3 of 5 Stars!
Krzysztof Mazurek - 11/27/2007 5 of 5 Stars!
Super ! Szukałem wszędzie i tutaj po 10 minutach miałem schemat w swoim PC.
Steve Troake - 10/05/2006 5 of 5 Stars!
Customers who bought this product also purchased
BEKO 12220 Service Manual
BEKO 12220 Service Manual
BEKO 11221T Service Manual
BEKO 11221T Service Manual
BEKO 10.2 CHASSIS Service Manual
BEKO 67D.190 Service Manual
BEKO 67D.190 Service Manual
BEKO 21F1-5 Service Manual
BEKO 21F1-5 Service Manual
Click to see text excerpt from the manual
HORIZONTAL DEFLECTION CIRCUIT DEFECTS
Power supply voltages are
OK. There is no high voltage
Check 15V at the collector of T503. NO Check and replace R503 and TR501 Hor.
Driver transformer
YES
Check the voltages 1.42 VDC and 0.92 VAC at Check voltage 8V at pin 9, 39 of IC101. If NO
+ pin of C502 present replace IC101.
YES
Check the voltages 0.28 VDC, 0.92 VAC and NO
15625 Hz signal at the base of T503. Check and replace D505 and C503.
Remove T504. Check the voltage 145 VDC at Check and replace R525 and Line Output NO
the collector point. Transformer.
Check 2 VAC at the base of T504. Check and replace T503, TR501 and R513. NO